Ana Sayfa / Dış Haber / Belçika’da terör saldırı: 34 ölü

Belçika’da terör saldırı: 34 ölü

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bu sabah ardı ardına meydana gelen patlamalar Avrupa’yı sarstı.

İlk patlamalar Brüksel’deki Zavantem Havaalanı’nda meydana geldi. Bir sonraki patlamanın adresi ise AB kurumlarının merkezlerine çok yakın olan Maalbeek metro istasyonu oldu. Belçika devlet televizyonuna göre havaalanındaki saldırıda 14, metroda ise 20 kişi hayatını kaybetti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki uluslararası havalimanında yaşanan çifte patlama, bölgede büyük paniğe neden oldu. İntihar saldırısının neden olduğu patlamalarda en az 14 kişi hayatını kaybetti, 96 kişi ağır yaralandı. Havalimanındaki saldırının ardından Brüksel’deki Maelbeek metro istasyonunda da bomba patladı. Brüksel Belediye Başkanı, bu patlamada ise 20 kişinin yaşamını yitirdiğini, 106 kişinin de yaralandığını bildirdi. Kentteki tüm otobüs, tramvay ve metro seferleri durduruldu. Halka “Evlerinizden çıkmayın” uyarısı yapıldı. Terör örgütü IŞİD, dünyayı dehşete düşüren saldırıyı resmen üstlendi. Saldırılar nedeniyle Belçika’da üç gün ulusal yas ilan edildi.

SAVCI AÇIKLAMA YAPTI

Belçika Federal Savcısı, Brüksel Havalimanı’ndaki patlamanın intihar saldırısı sonucu gerçekleştiğini açıkladı. Savcılık, gazetecilere, soruşturmaya zarar vermemek için, Brüksel’deki saldırılara ilişkin bilgileri paylaşmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu.

Belçika televizyonu VTM, havalimanında ölen saldırganın yanında kalaşnikof ile patlamamış bir intihar yeleği bulunuduğunu aktardı. Ayrıca bomba imha ekibinin Brüksel Üniversitesi’nde şüpheli bir paketi incelediği belirtildi.

SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ

IŞİD terör örgütü ile bağlantılı Emek haber ajansında yeralan haberde, “IŞİD savaşçıları bugün patlayıcıkemerler ve cihazlarla Belçika’nın başkenti Brüksel’de birhavalimanı ve merkezdeki metro istasyonunu hedef aldı” dedi.

About editor

EDİTÖR'DEN

Dünya şokta: Yanlışlıkla 140 kişiyi öldürdük

Dünya şokta: Yanlışlıkla 140 kişiyi öldürdük… Yemen’in başkenti Sana’da 8 Ekim’de 140 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir