Ana Sayfa / Ekonomi / Cumhurbaşkanı ‪Recep Tayyip Erdoğan‬‬ Avrasya Tüneli‬’nden geçti

Cumhurbaşkanı ‪Recep Tayyip Erdoğan‬‬ Avrasya Tüneli‬’nden geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrasya Tüneli’nden (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) makam aracıyla geçişi sonrasında açıklama yaptı. Erdoğan “Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Asya’ya aracımızla gittik döndük. İnşallah 26 Aralık’ta da açılışını yapacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrasya Tüneli’nden (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) makam aracıyla geçişi sonrasında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan test sürüşünün ardından yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

*14 yılda ulaşım sektöründe tarihi adımları attık, gerçekleştirdik. Olmaz denilenler oldu. Yapılamaz denilenler yapıldı. Palavra diyenler, aldandı. Bizler doymadık. Çok çalışacağız, gayret edeceğiz dedik. Milletimizin asırlardır devam eden beklentilerini gerçekleştireceğiz.

*Bugün itibariyle sadece Marmaray’dan geçen kişi sayısıs 156 milyon. 29 ekim 2013’den bugüne 156 milyon kişi Marmaray’dan geçti. Bunlar hayaldi gerçek oldu.

*Ulaşım sektöründe tarihi adımlar attık. Asya’da Avrupa’ya Avrupa’dan Asya’ya bugün Avrasya tünelinden aracımızla geçtik. 20 Aralık’tan itibaren 26 yıl süreyle bu firmalar burayı işletecek. Daha sonra da devletimize bırakacak.

cumhurbaskani2016-10-08-tupgecit1

cumhurbaskani2016-10-08-tupgecit2

*Bizim için önemli adımlar.. Biliyorsunuz 2018’de üçüncü havalimanının birinci etabını açacağız. Kaba inşaat yüzde 40 oranında bitti. Bununla kalmıyoruz. Bir başka adım Kanal İstanbul… Onun da yakın zamanda ihalesi yapılacak.

TÜNEL ÇIKIŞINDA TRAFİK SIKIŞIKLIĞI OLMAYACAK

*Bütün bunlarla beraber bir diğer adım olarak bu projenin bedeli o da 1 milyar 250 milyon dolar. Burada her şey hız kazandığı için bizi ayrıca mutlu ediyor. Bütün tüneller birbirine bağlıyor. Bütün bunlar Türkiye’nin nereden nereye geldiğini gösteriyor.

*15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yük kalmadı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü sayesine. Avrasya Tüneli de hizmete girince 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün araç yükü de azalacak.

*Avrasya Tüneli ile yıllık yakıt tasarrufu sağlanacak. Avrasya Tüneli ile yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlayacağız. Zaman tasarrufu sağlayacak bize.

* Her türlü güvenlik önleminin düşünüldüğü bu projeyle hiçbir endişe taşımayacağız. Bir diğer hassasiyet ise şu; ciddi manada trafik olmaması hasebiyle tünel çıkışlarında trafik sıkışıklığı olmayacak.

“YENİKAPI RUHUNU ZEDELEMEYE ÇALIŞANLAR…”

*Her şeye rağmen yatırımlarımızı sürdürdüğümüz ve 2023 vizyonumuzla birlikte de hedefe emin adımlarla yürüdüğümüz modern Türkiye’nin geleceğinde sizleri el ele, omuz omuza, özellikle 15 Temmuz akşamı bize o alçaklığı, o vahşeti yaşatanlara gereken cevabı gerektiği yerde veren bütün milletime, ekranları başında bizi izleyen milletime inanarak söylüyorum.

*Burada bir şeyi daha söylüyorum. Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlara da ben inanıyorum ki, millet olarak, milletçe en Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlarada milletçe en güzel cevabı vereceksiniz. Şimdi de diyorum ki 20 Aralık’ta açılışta da sizlerle birlikte olacağız.

Avrasya Tüneli’nde geçiş ücreti belli oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan test sürüşünün ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli’nin geçiş fiyatının 4 dolar artı KDV olacağını söyledi.

AÇILIŞ TARİHİ

Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak ve 20 Aralık’ta açılacak Avrasya Tüneli, dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel olacak.

14,6 kilometre toplam uzunluğa sahip projenin, deniz altından geçen kısmı ise 3,4 kilometre olarak inşa edildi.

Tünel, trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresini 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indirecek, ileri teknoloji ile bu güzergahta güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak.

About editor

EDİTÖR'DEN

Dolar kaç TL oldu? Dolarda son durum – Yeni haber

Dolarda yükseliş sürüyor. Moody’s not kırmasının ardından Türkiye piyasalarından çıkış, FED’in faiz arttırma ihtimali, siyasi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir