Ana Sayfa / Ekonomi / Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Piyasalarda son durum

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Piyasalarda son durum

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,50’de, gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25’te sabit tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10’dan yüzde 9.50’ye çekti. Banka geç likidite penceresi borç verme faiz oranını ise yüzde 11,50’den yüzde 11’e indirdi. Dolar/TL, indirimin ardından 2.96 seviyesine geriledi.

Merkez Bankası (TCMB) Başkan Murat Çetinkaya başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi ve koridorun alt bandını sabit tutarken, faiz koridorunun üst bandında beklentilere paralel 50 baz puan indirime gitti.

TCMB böylece politika faizini halen yüzde 7.5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7.25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 10’dan yüzde 9.50’ye çekti.

Dolar indirimin ardından geriledi

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın Mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklentilere paralel koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirim yapması ardından geriledi.

Bu sabah 3 seviyesinin üzerinde işlem gören dolar/TL, piyasaların bir süredir merakla beklediği yeni ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek’in yer alacak olması nedeniyle PPK öncesinde zaten 2.98 seviyesinin altına gerilemişti.

PPK kararı öncesi 2.9749 seviyesinde olan dolar/TL, 2.9620’ye kadar geriledikten sonra saat 14.21 itibariyle 2.9669/2.9684 seviyesinde bulunuyor.

About editor

EDİTÖR'DEN

Dolar kaç TL oldu? Dolarda son durum – Yeni haber

Dolarda yükseliş sürüyor. Moody’s not kırmasının ardından Türkiye piyasalarından çıkış, FED’in faiz arttırma ihtimali, siyasi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir