Ana Sayfa / Gündem / Miraç Kandili Duası ve Tespihatları

Miraç Kandili Duası ve Tespihatları

Miraç Kandili’nde yapılacak ibadetler nelerdir? Miraç Kandili tespihleri nelerdir? Miraç Kandili bu senede ülkemizde ve tüm dünyada Müslüman arasında büyük bir coşkuyla kutlanacak. İslam alimlerine göre geceyi ibadetle geçirmek hayırlıdır. Miraç, kelime manası itibariyle “merdiven”, “yükselecek yer”, “en yüksek makam” manalarına gelmektedir. Miraç Kandili 23 Nisan Pazar gecesi icra edilecek. Bu gece kutsal sayıldığı için namazın kılınacağı özel bir saat veya vakit tahsis edilmemiş.

MİRAÇ KANDİLİ DUASI

Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm Bismillahir-rahmanir-rahîm

Ey Bizleri varlığa erdiren Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz’e Sonsuz salât ü selam olsun.

Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek gecede bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:

MİRAÇ GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Miraç Kandili namazı 12 rekat olarak kılınıyor, namaza nasıl niyet edilir diye merak edenler için aşağıda açıklamasını verdik. Bu gece kutsal sayıldığı için namazın kılınacağı özel bir saat veya vakit tahsis edilmemiş. İslam alimlerine göre geceyi ibadetle geçirmek hayırlıdır.

Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa:

“Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur. Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

MİRAÇ GECESİ NELER YAPILMALI?

Miraç Gecesi: Receb ayinin 27.nci gecesidir. Yatsi namazindan sonra 12 rek’at namaz kilinir. 2 rek’atte bir selâm verilir. Her rek’atte 1 Fâtiha-i Serîfe, 10 Ihlâs-i Serîf okunur. Namazdan sonra; 100 defa”Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim” 100 defa istigfar, 100 defa salâvat-i serîfe okunur.

10 gün 100 defa “Sübhanallahü hayyül Kayyum”

10 gün 100 defa “Sübhanallahü ehadüs Samed”

10 gün 100 defa “Sübhanallahü gafurur Rahiym” zikirlerini yapmak müstehaptir.

MİRAÇ GECESİNDE ÇEKİLECEK TESBİH

Miraç gecesi zikirle meşgul olmalı, Allahü Teala’ya dua ve tazarruda bulunmalıyız.Bu mübarek Miraç gecesi, duaya ve ibadete ehemmiyet verilecek mühim bir gecedir.

Abdullah ibni Mes’ud(RA) ‘dan rivayet edildiğine göre Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Miraca çıktığımda İbrahim(AS) ile karşılaştım. – ‘Ey Muhammed(Sallallahü Aleyhi ve Sellem)!’dedi. Ümmetine benden selam söyle ve onlara: Cennetin toprağının hoş, suyunun tatlı olduğunu ve arazisinin düz ve verimli olduğunu oraya dikilecek fidanların ise (şu tesbihler) olduğunu söyle:

(Sübhanallahi vel hamdü lillahi ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.) ” Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Hamd Allah’a dır. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Ve Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet ancak yüce olan Allah’a aittir.”

Bu vesile ile www.kadinnagme.com ailesi olarak tüm İslam aleminin Miraç Kandilini kutlarız… 

 

 

About editor

EDİTÖR'DEN

Erdoğan Aliyev Gardaş sohbeti

Erdoğan ile Aliyev arasında samimi Gardaş sohbeti

Erdoğan ile Aliyev arasında samimi Gardaş sohbeti  hayran bıraktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Kongresi’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir