Ana Sayfa / Pratik Bilgiler / Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocukların oluğu kadar biz yetişkinlerinde zevkle yediği çikolata vazgeçilmez bir atıştırmalıktır…

Çikolata lekesi ile karşı karşıya geldiğimiz zaman yapacağımız ilk işlem lekeyi daha fazla yaymamak için çikolata lekesinin kurumasını beklemektir. Üzerine buz koyarak bu süreci daha da hızlandırabilirsiniz. Çikolata bulaşan giysinizi, giysinin zeminine zarar vermeden örneğin bir spatula yardımı ile kazıyınız. Bu işlemden sonra leke üzerine sıvı deterjan ekleyip yaklaşık 10 dakika bekleyiniz. Bu işlemi takiben de giysinizi 15 dakika soğuk suda bekleterek iyice yumuşatabilir ve kısa süreli aralıklarla ( örneğin 5 dakikada bir) ovalama işlemine tabi tutabilirsiniz. İşlemin sonunda ise yapmanız gereken giysinizi ılık suda yıkamaktır.

Pamuklu ve keten kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için sabun kullanmayın. Ilık suyun içerisine az bir miktar sodyum borat ekleyin. Bir süre lekeli olan çamaşırınızı bu suda bekletin ve sonra yıkayın. Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra hala leke çıkmadıysa kalan lekeleri oksijenli suyla yıkayınız. Bir diğer yöntemde ılık suya biraz çamaşır suyu ekleyerek kalan lekeleri çıkarabilirsiniz.

Renkli ve sentetik kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için alkollü suyla yıkayın. Yada biraz limonlu suyla da lekeleri çıkarma işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sabun kullanmayınız.

About editor

EDİTÖR'DEN

Çocuk Yeleği Nasıl Örülür?

Özellikle kış aylarında çocukların üşümemesi için yelek tercih edilir. Herhangi bir kıyafetin üzerine giyildiğinde sıcak …